loader

Huvud

Rinit

Coldakt Flu plus - komposition, applikation, analoger

Coldact Flu Plus är ett läkemedelsämne baserat på paracetamol. Ett läkemedel föreskrivs för att eliminera de viktigaste tecknen på akuta andningsförfaranden i kroppen. Medicinen är lämplig för behandling av barn och vuxna, men det finns vissa begränsningar. Information om detta finns i bruksanvisningen Coldact Flu Plus, som medföljer produkten. Priset på ett läkemedel på apotek är cirka 180-200 rubel per paket med 10 kapslar.

Släpp form, sammansättning och förpackning

På apotek erbjuds Coldact Flu plus i två speciella former. Tabletter med suspenderad frisättning och suspension är kommersiellt tillgängliga. Koncentrationen av aktiva ämnen beror på typen av produkt. Sirapen är avsedd för oral administrering, har en lätt lukt och en rik orange färg. Förpackningen innehåller en mätsked, en standardinstruktion och en flaska med en beredning, vars volym är 60 ml.

Läkemedlet inkluderar:

  • paracetamol;
  • fenylefrinhydroklorid;
  • klorfenaminmileat;
  • talk;
  • hypromellos;
  • povidon;
  • diethylphalate;
  • isopropanol.
  • Vatten, sötningsmedel, färgämnen och sockergryn ingår också.

Kapslarna är täta, med en färgad mössa (vanligtvis en röd nyans) och en transparent kropp. Kärnan innehåller gula, vita, röda och orange granulat. I en förpackning - från en till tio blåsor, som var och en innehåller tio tabletter. Produkten i denna form har ingen smak och lukt.

farmakologisk effekt

Den terapeutiska effekten av läkemedlet i fråga tillhandahålls av tre huvudsakliga aktiva ingredienser:

  • Fenylpropanolamin;
  • paracetamol;
  • klorfenamin.

Fenylpropanolamin är en sympatomimetik som minskar lumen i blodkärlen och minskar puffiness. Exponeringen påverkar främst paranasala bihålor och nässlemhinnan. Det utsöndras från kroppen genom njurarna, och ämnets maximala koncentration uppnås inom två timmar.

Paracetamol har smärtstillande och antipyretiska effekter. Med hjälp av komponenten är det möjligt att bli av med obehag i halsen, ledvärk och huvudvärk. Den maximala effekten inträffar inom tre timmar, utsöndras under dagen med urin.

Klorfeniramin är en effektiv antihistamin med mild antimuskrin och lugnande effekter. Komponenten påverkar permeabiliteten hos slemhinneceller, vilket gör att du kan bli av med puffiness och klåda i näsan.

Indikationer för antagning

Coldakt är indicerat för att minska symtomen vid förkylningar - från akuta luftvägsinfektioner till komplexa former av influensa. Indikationer inkluderar:

  • rinit;
  • allergier;
  • öm hals;
  • "Kall ömhet";
  • problem att andas.

Det hjälper till att lindra nysningar, feber, huvudvärk, muskler eller halsont.

Kontra

Avvisa behandling med Coldakt Flu plus måste vara i händelse av individuell intolerans mot produktens komponenter. Kontraindikationer inkluderar också:

  • patologi för det kardiovaskulära systemet;
  • atheroclerosis;
  • magsårssjukdomar;
  • tyreotoxikos;
  • svår leversjukdom;
  • njursvikt.

Det är förbjudet att ge läkemedlet i form av en suspension till barn under sex år, tabletter är endast tillåtna för patienter över 12 år.

Användningsinstruktioner

Behandlingskursens varaktighet och doseringen bestäms individuellt av den behandlande läkaren. Rekommendationen innehåller bruksanvisningar, som också beskriver de möjliga riskerna. Användningen av Coldact beror på patientens ålder och på svårighetsgraden av den underliggande sjukdomen.

Så vuxna måste dricka en tablett två gånger om dagen, morgon och kväll. Det är önskvärt att lika tidsintervall passerar mellan mottagningarna. Kapseln ska tvättas med mycket rent vatten vid rumstemperatur..

Ranbaxi Coldact Flu Plus i form av en sirap måste först skakas väl. Den maximala dagliga dosen för barn under tolv år är högst 20 ml; för vuxna är en del dubbelt så stor. Den optimala mängden intag är 3-4 gånger om dagen.

Den genomsnittliga behandlingstiden är fem dagar. Med speciella indikationer kan denna tid öka upp till en månad. Du kan inte avbryta den terapeutiska kursen på egen hand..

Bieffekter

När de används korrekt och följ instruktionerna är biverkningar sällsynta. Under ogynnsamma förhållanden kan patienten förvänta sig:

  • aptitlöshet;
  • magont;
  • problem med synorganen;
  • dysuri;
  • andnöd;
  • bröstsmärta;
  • diarre;
  • illamående;
  • torr mun.

Sömnproblem (sömnlöshet eller ihållande dåsighet), irritabilitet, yrsel är också möjliga.

Om biverkningar uppträder, bör ytterligare behandling överges och kontakta din läkare. Specialisten måste välja en mer lämplig medicin med liknande effekt.

Överdos

Vid överdosering av patientens medicin kan följande konsekvenser förväntas:

  • hepatonecrosis;
  • svaghet;
  • fullständig aptitlöshet;
  • blekhet i huden;
  • svår illamående.

Vid oavsiktlig överdosering är det nödvändigt att spola magen för att ta bort resterna av läkemedlet från kroppen och söka hjälp från en läkare.

Interaktion med andra droger

Om patienten redan tar mediciner fortlöpande, ska detta rapporteras till den behandlande läkaren. Coldakt är inte kompatibel med:

  • furazolidon;
  • MAO-hämmare;
  • guanetidin;
  • antidepressiva medel;
  • sömntabletter;
  • halotan.

Under hela behandlingsförloppet är det strängt förbjudet att konsumera alkoholhaltiga drycker i någon mängd. Annars ökar risken för biverkningar och den terapeutiska effekten minskar eller försvinner helt..

Applicering under graviditet och amning

Det rekommenderas inte att använda Coldakt på något stadium av graviditeten: sådan behandling hotar den fysiologiskt korrekta utvecklingen av fostret och kan orsaka komplikationer för både den förväntade modern och barnet. Vid förkylning bör läkaren välja mildare läkemedel..

Under amning avbryts även Coldact-behandlingen. Läkemedlets komponenter kan passera i bröstmjölk och i barnets kropp. Om medicinen fortfarande användes skjuts utfodringen upp i minst 2-3 dagar..

Försäljningsvillkor på apotek

På apoteket kan Coldakt Flu Plus köpas utan recept, läkemedlet är till försäljning. Kostnaden beror på bostadsområde och apotekskedjan.

Lagringsförhållanden och perioder

Läkemedlets hållbarhet är högst två år. Efter denna tid kan du inte använda Coldakt. Ett giltigt läkemedel kanske inte har någon terapeutisk effekt och sannolikheten för biverkningar ökar.

Tabletterna ska förvaras på en torr, mörk plats, den maximala tillåtna omgivningstemperaturen är högst +25 grader. Suspensionen får förvaras i kylen. Det är önskvärt att barn inte har fri tillgång till medicin.

analoger

Enligt den terapeutiska effekten och aktiva ingredienser är de närmaste analogerna till sirap och tabletter:

Var och en av dessa läkemedel har sina egna kontraindikationer och möjliga starka biverkningar, därför är det nödvändigt att studera bruksanvisningen före den föreskrivna möten..

Trots likheten mellan analoger och den ursprungliga Coldact Flu Plus är det inte önskvärt att välja en ersättning på egen hand. Detta kan endast göras av den behandlande läkaren..

Coldact Flu Plus
Coldact influensa plus

Odla. Grupp

Analoger (generik, synonymer)

antiflu, teraflu, coldrex, pentaflucin, maxicold, anvimax, fervex

Recept (internationellt)

Rp. Caps. "Coldact Flu Plus" nr 10
D.S. 1 kapsel 2 gånger om dagen

Aktiv substans

Paracetamol, fenylefrin, klorfenamin (Paracetamolum, fenylefrin, klorfenaminum)

farmakologisk effekt

Coldakt Flu Plus är ett långverkande läkemedel med en kombinerad komposition.

Paracetamol har smärtstillande och antipyretiska effekter: det sänker hög kroppstemperatur, minskar smärta som är typiska för förkylningar, - ont i halsen, leder, muskler och huvudvärk.

Fenylefrin har en vasokonstriktoregenskap: minskar hyperemi och ödem i slemhinnorna i paranasala bihålor och övre luftvägar..

Klorfenamin har en anti-allergisk effekt: eliminerar klåda i näsa och ögon, samt vattniga ögon.

Användningsläge

indikationer

Symtomatisk behandling av förkylningar, influensa, SARS (febersyndrom, smärtsyndrom, rinoré)

Kontra

- överkänslighet mot någon av de ingående komponenterna;
- svår ateroskleros i kranskärlen;
- arteriell hypertoni;
- diabetes;
- vinkelförslutande glaukom;
- magsår i magen och tolvfingertarmen;
- sjukdomar i bukspottkörteln;
- svårighet att urinera med prostatadenom;
- brist på enzymet glukos-6-fosfatdehydrogenas;
- tyreotoxikos;
- allvarliga sjukdomar i levern, njurarna, hjärtat, urinblåsan;
- sjukdomar i blodsystemet;
- graviditet;
- amningstid.

Dessutom för kapslar:
- barn under 12 år.

Dessutom för upphängning:
- barn under 6 år.

Med försiktighet: medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert, Dubin-Johnson och Rotor syndrom), bronkialastma och KOL.

Bieffekter

Ökat blodtryck, takykardi, dåsighet, sömnstörningar, yrsel, hyperexcitabilitet, torra slemhinnor, mydriasis, pares av boende, ökat intraokulärt tryck, nedsatt aptit, illamående, epigastrisk smärta, anemi.

Mycket sällsynta: urinretention, allergiska reaktioner (hudutslag, klåda, urticaria, angioödem).

Sällan: anemi, trombocytopeni, leukemi, agranulocytos.

Vid långvarig användning i höga doser är hepatotoxiska och nefrotiska effekter möjliga.

Släpp formulär

kapslar med förlängd frisättning: storlek nr 0, hård, gelatinös, med en transparent kropp och en röd mössa; innehåll - pellets av nästan vit eller vit, gul och från orange till röd färg (10 st. i blåsor, i en kartong med 1 eller 10 blåsor);

oral suspension: orange med en karakteristisk lukt (i mörka glasflaskor på 60 ml, i en kartong 1 flaska komplett med doseringssked).

UPPMÄRKSAMHET!

Informationen på sidan du tittar skapades endast för informationssyften och främjar inte på något sätt självmedicinering. Resursen är avsedd att bekanta hälso- och sjukvårdspersonal med ytterligare information om vissa mediciner och därmed öka deras professionalism. Användningen av Coldakt Flu Plus kräver en konsultation med en specialist, såväl som hans rekommendationer om appliceringsmetod och dosering av ditt valda läkemedel.

Coldakt Flu Plus: bruksanvisning

Coldakt Flu Plus används för symptomatisk behandling av akut respiratorisk viral patologi. Dess verkan beror på den komplexa effekten på läkemedlets huvudsakliga aktiva ingredienser.

Släpp form och sammansättning

Coldact Flu Plus finns i två dosformer - kapslar för oral administrering av långvarig verkan och sirap för oral (oral) administration. Beredningen innehåller flera aktiva ingredienser:

  • Klorfenaminmaleat - 8 mg i 1 kapsel eller 2 mg i 5 ml oral suspension.
  • Fenylefrinhydroklorid - 25 mg i 1 kapsel eller 5 mg i 5 ml suspension.
  • Paracetamol - 200 mg i en kapsel eller 125 mg i 5 ml suspension.

Coldact Flu Plus-kapslar har en solid konsistens och en röd mössa, de förpackas i en blister av 10 bitar, en kartong innehåller 1 eller 10 blåsor och instruktioner för användning av läkemedlet. Suspensionen har en orange färg och en karakteristisk lukt; den finns i en 60 ml flaska. Kartongen innehåller en flaska, en målske och instruktioner för användning av läkemedlet.

farmakologisk effekt

Den kliniska och terapeutiska effekten av Coldact Flu Plus realiseras på grund av den komplexa effekten av dess aktiva ingredienser:

  • Klorfenamin - har en anti-allergisk, antihistamineffekt, minskar intensiteten av lakrimation, klåda, sveda i ögon och näsa.
  • Paracetamol är en representant för den farmakologiska gruppen av icke-steroida antiinflammatoriska läkemedel, det har antipyretiska och smärtstillande effekter, minskar svårighetsgraden av huvudvärk, muskel, ledvärk och minskar manifestationerna av feber.
  • Fenylefrin har en vasokonstriktoreffekt - minskar ödem och hyperemi i slemhinnorna i övre luftvägar och paranasala bihålor.

Efter oral administrering, oavsett doseringsform, absorberas de aktiva substanserna snabbt från tarmlumen in i den systemiska cirkulationen. De är nästan jämnt fördelade i kroppens vävnader. De metaboliseras i levern med bildning av inaktiva sönderfallsprodukter, som huvudsakligen utsöndras i urinen. Halveringstiden (den tid under vilken hälften av den totala dosen av läkemedlet utsöndras från kroppen) är något högre för doseringsformen av Coldact Flu Plus i form av kapslar för oral administrering.

Indikationer för användning

Intag av Coldakt Flu Plus-tabletter eller suspension är indicerad för symptomatisk behandling (behandling syftar till att minska intensiteten hos manifestationerna av den patologiska processen) av akut respiratorisk viral patologi med manifestationer i form av huvudvärk, feber, svullnad i slemhinnorna i övre luftvägarna och paranasala bihålor, rinoré (rikligt) slemhinnor i näsan.

Kontraindikationer för användning

Intag av kapslar eller suspension Coldakt Flu Plus är kontraindicerat vid ett antal patologiska och fysiologiska tillstånd i människokroppen, som inkluderar:

  • Individuell intolerans mot någon av läkemedlets komponenter.
  • Svår åderförkalkning (bildning av aterosklerotiska plack på grund av kolesterolavsättning i artärernas väggar).
  • Arteriell hypertoni - en ökning av nivån på systemiskt blodtryck.
  • Vinkelförslutande glaukom - ökat intraokulärt tryck.
  • Diabetes mellitus - en kränkning av metabolismen av kolhydrater i kroppen, där det finns en ökning av glukosnivån i blodet.
  • Magsår i magen eller tolvfingertarmen med bildande av en defekt i slemhinnan och med stor sannolikhet för att utveckla gastrointestinal blödning.
  • Brist på enzymet glukos-6-fosfatdehydrogenas i kroppen, där egenskaperna hos cellmembranet i erytrocyter störs.
  • Svårighet att urinera som är resultatet av prostatadenom.
  • Pankreatisk patologi.
  • Tyrotoxikos - en betydande ökning av den funktionella aktiviteten i sköldkörteln.
  • Patologi för blodsystemet.
  • Allvarliga patologiska tillstånd i levern, hjärtat, njurarna och urinblåsan.
  • Graviditet i alla skeden av sin gång och amning.
  • Barn under 12 år (för kapslar) eller upp till 6 år (för suspension) år.

Läkemedlet används med försiktighet vid medfödd hyperbilirubinemi (ökade nivåer av bilirubin i blodet), kronisk obstruktiv bronkial patologi eller bronkial astma (specifik allergisk inflammation i bronkierna med anfall av deras spasm).

Administreringssätt och dosering

Coldakt Flu Plus kapslar och suspension tas oralt, suspensionen måste skakas före användning. Kapslar tas av vuxna och barn över 12 år, 1 bit var 12: e timme. Dosen av suspensionen för vuxna och barn över 12 år är 10 ml (2 teskedar) 3-4 gånger per dag, för barn i åldern 6 till 12 år - 5 ml (1 tesked) 3-4 gånger om dagen. Varaktigheten av att ta läkemedlet sträcker sig från 3 (sänkning i temperatur) till 5 (minskning i svårighetsgraden av smärta) dagar.

Bieffekter

Intag av Coldakt Flu Plus-kapslar eller suspension kan leda till utveckling av oönskade reaktioner från olika organ och system:

  • Matsmältningssystemet - aptitlöshet, illamående, smärta i magen.
  • Nervsystemet - yrsel, sömnstörningar i form av sömnlöshet, ökad irritabilitet.
  • Sensororgan - mydriasis (utvidgning av eleverna), pares av boende (kränkning av muskelsammandragning som reglerar krökningen i ögatlinsen), ökat intraokulärt tryck.
  • Kardiovaskulära systemet - takykardi (ökad hjärtfrekvens), ökat systemiskt blodtryck.
  • Blod- och röd benmärg - anemi (anemi), trombocytopeni (minskning av antalet blodplättar per enhet blodvolym), leukopeni (minskning av antalet leukocyter i blodet).

Med utvecklingen av manifestationer av biverkningar bör läkemedlet avbrytas och konsulteras med en läkare.

speciella instruktioner

Innan du börjar ta Coldact Flu Plus tabletter eller suspension, måste du läsa noggrant anvisningarna för läkemedlet. Var uppmärksam på särskilda instruktioner för användning av läkemedlet, som inkluderar:

  • De aktiva ingredienserna i läkemedlet kan interagera med läkemedel från andra farmakologiska grupper, därför, om de tas, bör läkaren varnas för detta.
  • Gemensam administrering av läkemedlet med barbiturater kan leda till utvecklingen av leversvikt.
  • Vid användning av Coldakt Flu Plus-kapslar eller suspension ska samtidig användning av hypnotika och lugnande medel undvikas.
  • Läkemedlet kan snedvrida resultaten från laboratorietester av blodglukos, plasmas urinsyra.
  • Vid långvarig användning av läkemedlet är det absolut nödvändigt att genomföra laboratorieövervakning av indikatorer för leverens och blodets funktionella aktivitet.
  • Det rekommenderas under behandlingen med läkemedlet att överge arbete som kräver ökad funktionell aktivitet i hjärnbarken, hastigheten på psykomotoriska reaktioner och koncentration av uppmärksamhet.

I apoteknätverket dispenseras Coldakt Flu Plus-kapslar och suspensioner för oral administration utan recept från läkare. Om du har några frågor eller tvivlar om deras mottagning, bör du rådfråga en läkare för råd.

Överdos

Med ett betydande överskott av den rekommenderade terapeutiska dosen av Coldact Flu Plus, utvecklas symtom på en överdos, som kännetecknas av buksmärta, blekhet i huden, illamående, kräkningar, hepatonekros (delvis död av levervävnad). Överdosbehandling består i att tvätta magen, tarmen, ta tarmsorbenter (aktivt kol). Föreningar som givits av SH-grupper, N-acetylcystein och metionin används också, vilket minskar de negativa effekterna av höga doser av paracetamol.

Coldact Flu Plus-analoger

Enligt den aktiva substansen och den terapeutiska effekten är Coldakt Flu Plus tabletter och suspensioner AntiFlu, TeraFlu.

Villkor för lagring

Hållbarheten för Coldakt Flu Plus tabletter och suspensioner är 2 år från tillverkningsdatumet. Läkemedlet, oavsett doseringsform, måste förvaras på en torr plats utom räckhåll för barn vid en lufttemperatur som inte är högre än + 25 ° С.

Coldact Flu Plus-pris

Den genomsnittliga kostnaden för 10 Coldakt Flu Plus-tabletter i apotek i Moskva varierar inom 136 rubel.

Coldact Flu Plus

Coldakt Flu Plus är en långverkande kombinerad beredning.
Klorfenamin har en anti-allergisk effekt, eliminerar rivning, klåda i ögon och näsa.
Paracetamol har antipyretiska och smärtstillande effekter: det minskar smärtsyndromet som observeras i förkylningar - ont i halsen, huvudvärk, muskler och ledvärk, minskar hög temperatur.
Fenylefrin har en vasokonstriktoreffekt - minskar ödem och hyperemi i slemhinnorna i övre luftvägar och paranasala bihålor.

Indikationer för användning:
Coldact Flu Plus är avsett för symptomatisk behandling av förkylningar, influensa, ARVI (febersyndrom, smärtsyndrom, rinoré).

Användningsläge:
Vuxna och barn över 12 år - 1 Coldact Flu Plus kapsel var 12: e timme i 3-5 dagar.
Användningens varaktighet som ett febernedsättande medel - högst 3 dagar; som anestesimedel - högst 5 dagar.

Bieffekter:
Ökat blodtryck, takykardi, dåsighet, sömnstörningar, yrsel, hyperexcitabilitet, torra slemhinnor, mydriasis, pares av boende, ökat intraokulärt tryck, nedsatt aptit, illamående, epigastrisk smärta, anemi.
Mycket sällsynta: urinretention, allergiska reaktioner (hudutslag, klåda, urticaria, angioödem).
Sällan: anemi, trombocytopeni, leukemi, agranulocytos.
Vid långvarig användning i höga doser är hepatotoxiska och nefrotiska effekter möjliga.

Kontraindikationer:
Kontraindikationer för användning av Coldact Flu Plus är: överkänslighet mot någon av de ingående komponenterna; svår ateroskleros i kranskärlen; arteriell hypertoni; diabetes; tyreotoxikos; vinkelförslutande glaukom; allvarliga sjukdomar i levern, njurarna, hjärtat, urinblåsan; magsår i magen och duodenalsår; sjukdomar i bukspottkörteln; svårighet att urinera med prostatadenom; sjukdomar i blodsystemet; brist på glukos-6-fosfatdehydrogenas; barn under 12 år.
Med försiktighet: medfødt hyperbilirubinemi (Gilbert, Dubin-Johnson och Rotor syndrom), bronkialastma och kronisk obstruktiv lungsjukdom.

Graviditet:
Coldakt Flu Plus kapslar rekommenderas inte för användning under graviditet och amning..

Interaktion med andra läkemedel:
Risken för att utveckla den hematotoxiska effekten av paracetamol ökar med samtidig administrering av barbiturater, difenin, karbamazepin, rifampicin, zidovudin och andra inducerare av levermikrosomala enzymer..
Förbättrar effekterna av lugnande medel, etanol, MAO-hämmare.
Antidepressiva medel, fenotiazinderivat, antiparkinson och antipsykotiska läkemedel ökar risken för urinretention, mun i munnen, förstoppning.
GCS ökar risken för att utveckla glaukom.
Paracetamol minskar effekten av urikosuriska läkemedel.
Klorfenamin tillsammans med furazolidon kan leda till hypertensiv kris, agitation, hyperrexi.
Tricykliska antidepressiva medel ökar den adrenomimetiska effekten av fenylefrin, samtidigt administrering av halotan ökar risken för ventrikulär arytmi.
Minskar den hypotensiva effekten av guanetidin, vilket i sin tur ökar den alfa-adrenostimulerande aktiviteten hos fenylefrin.

Överdos:
Symtom orsakade av paracetamol uppträder efter att ha tagit mer än 10-15 g: blekhet i huden, minskad aptit, illamående, kräkningar, hepatonekros, ökad aktivitet av levertransaminaser, ökad protrombintid.
Behandling: magsköljning under de första 6 timmarna, introduktion av SH-gruppgivare och föregångare för syntesen av glutation-metionin 8-9 timmar efter överdos och N-acetylcystein efter 12 timmar. Vid oavsiktlig överdos bör du omedelbart rådfråga en läkare, oavsett vilken - antingen symtom på överdosering eller inte.

Förvaringsförhållanden:
Förvara på en torr plats vid en temperatur som inte överstiger 25 ° C. Förvaras oåtkomligt för barn.
Hållbarhet är 2 år. Använd inte det efter utgångsdatumet.

Släppformulär:
Coldakt Flu Plus - kapslar med långvarig verkan; 10 stycken. - blåsor (1) - förpackningar av kartong.

Sammansättning:
1 kapsel Coldact Flu Plus innehåller: fenylefrinhydroklorid 25 mg, klorfenamin (klorfeniramin) maleat 8 mg, paracetamol 200 mg.

Dessutom:
Coldact Flu Plus ska inte användas till patienter som genomgår behandling med andra läkemedel, särskilt MAO-hämmare, utan läkarinstruktioner. Om sjukdomen, trots att du tar läkemedlet, åtföljs av pågående feber eller upprepade temperaturökningar, bör du rådfråga en läkare. Kan inte tas med alkohol eller kombineras med andra läkemedel som innehåller paracetamol. När du använder Coldact Flu Plus är det inte önskvärt att använda sömnpiller, lugnande medel och andra psykotropa läkemedel.
Det snedvrider indikatorerna för laboratorieundersökningar vid kvantitativ bestämning av glukos och urinsyra i plasma. Vid långtidsbehandling övervakas parametrarna för perifert blod och det funktionella tillståndet i levern.

Coldakt influensa plus: bruksanvisning, pris, recensioner, analoger

Coldakt Flu Plus är ett kombinerat läkemedel med antipyretisk, antihistamin, smärtstillande, antikongestiv och alfa-adrenerg verkan. Vad Coldakt influensa plus hjälper till beskrivs i bruksanvisningen för läkemedlet.

  1. Gelatinkapslar med förlängd frisättning, som är färgade halvröda. Denna form av läkemedlet innehåller gula, röda och vita pellets i kapslar.
  2. Suspension för oral administrering är en viskös komposition med en specifik lukt, som är färgad orange.

Sammansättning och farmakologisk verkan av Coldact influensa plus

Coldakt influensa plus i form av kapslar innehåller paracetamol, fenylefrinhydroklorid och klorfenaminmaleat som aktiva aktiva föreningar. Dessutom innehåller läkemedlet hjälpämnen.

  • hypromellos;
  • MCC;
  • talk;
  • etylcellulosa;
  • povidon;
  • dietylftalat;
  • isopropanol;
  • färgämnen;
  • sackaros;
  • vatten;
  • natriumdisulfit;
  • stärkelsessirap;
  • edetatdinatrium;
  • sockergryn.

Klorfeniramin, närvarande i läkemedlets sammansättning, är en av de mest effektiva antihistaminerna som minskar effekten på H1-receptorerna. Denna komponent kan också ha en mild lugnande och antimuskarin effekt. Ämnet har förmågan att minska permeabiliteten för slemhinneceller i näsan, och därmed minska de obehagliga symtomen som följer med förkylningar.

Processen för interaktion mellan klorfeniramin och blodplasma går långsamt. Den maximala koncentrationen uppnås efter 2-6 timmar, metaboliseras komponenten i kroppen. En obetydlig del av föreningen utsöndras från patientens kropp oförändrad av njurarna.

Fenylpropanolamin är ett symptomimetikum; detta ämne har en effekt på alfa-adrenerga receptorer. Föreningen har en vasokonstriktor och antiödemeffekt. Den maximala koncentrationen i blodplasma uppnås inom 2 timmar. Utsöndring av metaboliska produkter utförs genom njurarna.

Paracetamol sänker kroppstemperaturen och lindrar smärta. Komponenten hjälper till att eliminera förkylningssymtom - huvudvärk, smärta i leder och muskler, obehag i halsen.

Det binder dåligt till blodplasmaproteiner, föreningen metaboliseras i levervävnaderna. Det maximala innehållet i blodet uppnås efter 3 timmar. Utsöndring av metabola produkter sker med hjälp av njurarna. Tillbakadragandet av paracetamol utförs inom en dag efter att läkemedlet tagits.

  • Har hög terapeutisk effektivitet
  • Relativt låg kostnad
  • Minsta sannolikhet för att utveckla biverkningar
  • Bekväm form för frisättning
  • Dispenseras med recept
  • Oförenlig med alkohol
  • Kan påverka hastigheten på psykomotoriska reaktioner
  • Förbjuden för behandling under graviditet och amning

Instruktioner för användning av läkemedlet

Coldact Flu Plus i kapslar ska användas under terapi i strikt överensstämmelse med bruksanvisningen och rekommendationerna från den behandlande läkaren.

Indikationer för användning

Instruktioner för användning av läkemedlet rekommenderar att det används för läkemedelsbehandling av vasomotorisk och allergisk rinit, samt för att eliminera förkylningssymtom som allergi, svullnad, rinnande näsa och nästoppning.

Metod för användning

Coldact Flu Plus-kapslar har en långvarig verkan, eftersom de består av mikrogranuler som upplöses gradvis. Därför tar kapslar barn från 12 år och vuxna läkemedlet endast två gånger om dagen, en kapsel.

Kursens varaktighet är från 3 till 5 dagar. Tillträdesvaraktighet som ett febernedsättande medel - högst 3 dagar; som anestesimedel - högst 5 dagar. I avsaknad av en tillräcklig terapeutisk effekt, närvaro av en hög temperatur, som varar mer än 3 dagar mot bakgrund av behandlingen, liksom uppkomsten av nya symtom, konsulterar snarast en läkare.

Skaka sirapen ordentligt före användning. Vuxna ordineras 30-40 ml per dag i 3-4 doser. Barn från sex år gamla - 15-20 ml, 3-4 doser. Längden på att ta läkemedlet i form av en sirap är inte mer än 5 dagar.

Kontraindikationer av läkemedlet

Att ta läkemedlet i form av kapslar rekommenderas inte för patienter under 12 år. Det är förbjudet att använda produkten om patienten har en läkemedelsallergi mot någon av komponenterna i den medicinska produkten.

Läkemedlet i form av en suspension för oral administrering får användas för behandling av patienter från 6 års ålder.

  1. tyreotoxikos.
  2. Diabetes.
  3. Sjukdomar i bukspottkörteln.
  4. Magsår i magen och tolvfingertarmen.
  5. Allvarliga sjukdomar i hjärta, njurar, lever, urinblåsan.
  6. Prostatadenom med svårigheter att urinera.
  7. Sjukdomar i blodsystemet.
  8. Brist på enzymet glukos-6-fosfatdehydrogenas.
  9. Stängd vinkel glaukom.
  10. Arteriell hypertoni.
  11. Allvarlig åderförkalkning i kranskärlen.
  12. Graviditet och amningstid.

Försiktighet krävs vid förskrivning av läkemedlet till en patient som har diagnostiserats med kronisk obstruktiv lungsjukdom, bronkialastma och medfødt hyperbilirubinemi.

Bieffekter

I processen att genomföra läkemedelsbehandling med hjälp av Coldact Flu Plus kan patienten uppleva ett antal biverkningar och oönskade reaktioner.

  • brott mot att somna;
  • dåsighet;
  • ökad excitabilitet;
  • yrselattacker;
  • ökat blodtryck;
  • takykardi;
  • ökat intraokulärt tryck;
  • pares av boende;
  • mydriasis;
  • torra slemhinnor;
  • aptitlöshet;
  • uppkomsten av smärta i den epigastriska regionen;
  • anfall av illamående;
  • leukopeni;
  • trombocytopeni;
  • agranulocytos;
  • anemi.

Vid långtidsanvändning av läkemedlet i höga doser kan patienten utveckla tecken på nefrotoxiska och hepatotoxiska effekter av läkemedlet på kroppen.

När en betydande överdos inträffar upplever patienten blanering av huden, minskad aptit, illamående, kräkningar, ökad aktivitet av leverenzymer, hepatonekros och ökad protrombintid.

För att eliminera konsekvenserna av en överdos används gastrisk sköljning och införandet av SH-gruppgivare och föregångare till glutationssyntes..

Vid oavsiktlig användning av läkemedlets dos. Som väsentligt överskrider den tillåtna nivån bör du omedelbart rådfråga en läkare för kvalificerad hjälp, även om det inte finns några tecken på en överdos.

Läkemedelsinteraktioner och specialinstruktioner

Experter rekommenderar att man använder läkemedlet med försiktighet i kombination med MAO-hämmare, tricykliska antidepressiva medel, halotan guanetidin och furazolidon.

Läkemedlet har ingen alkoholkompatibilitet. Under behandlingsperioden är det nödvändigt att avstå från att dricka alkoholhaltiga drycker..

Kombinera inte mediciner med barbiturater, karbamazepin, zidovudin, difenin och rifampicin.

Med långtidsbehandling är det nödvändigt att övervaka det funktionella tillståndet i levern och perifera blodparametrar.

På grund av risken för dåsighet och (eller) yrsel under terapi rekommenderas att avstå från att köra fordon och utföra arbete som kräver snabba reaktioner och ökad uppmärksamhet.

Läkemedlet är kontraindicerat för att ta under den tid som barnet föddes och ammar.

Recensioner om Coldakt influensa plus

Det finns inte så många recensioner om Coldakt influensa plus, men de flesta är positiva. Det överväldigande antalet patienter som använde läkemedlet för läkemedelsbehandling av rinit och förkylning är överens om att läkemedlet är ett effektivt läkemedel.

Användningen av Coldact influensa plus gör att du snabbt kan minska feber, eliminera symtomen på nästoppning. Lakrymation och rinoré. De flesta patienter indikerar att ju tidigare de börjar ta medicinen, desto lättare tolereras sjukdomen och desto snabbare återhämtning sker..

Patienter säger att fördelen med läkemedlet i form av kapslar är långvarig exponering. På grund av denna egenskap tas medicinen endast två gånger om dagen. Detta läkemedelsanvändning är särskilt relevant för nattperioden..

Utifrån granskningarna av Coldact Flu Plus-patienter, trots att det har ett stort antal biverkningar, förekommer de i mycket sällsynta fall. Till nackdelarna med läkemedlet inkluderar patienter läkemedlets förmåga att framkalla dåsighet. Denna biverkning begränsar patienten till användning av fordon och utförandet av potentiellt farliga operationer för människor..

Patienter anser att läkemedlets pris är en stor fördel med läkemedlet, läkemedlet är billigt i jämförelse med dess analoger. Nackdelarna med Coldakt influensa plus kan hänföras till dess genomförande på apotek först efter presentation av den behandlande läkarens receptblad.

Läkemedelsanaloger

Vid biverkningar eller oönskade reaktioner under behandlingen kan läkaren ersätta Coldact influensa plus med analoger som har en liknande terapeutisk effekt på patientens kropp.

Coldact. Bruksanvisning, indikationer, kontraindikationer, biverkningar, recensioner, priser

Webbplatsen ger endast bakgrundsinformation för informationsändamål. Diagnos och behandling av sjukdomar måste utföras under övervakning av en specialist. Alla läkemedel har kontraindikationer. En specialistkonsultation krävs!

Vilken typ av läkemedel är coldakt? Sammansättning, verkningsmekanism, typer, analoger

Sammansättning och farmakologisk grupp av läkemedlet coldakt

Koldakt-beredningar skiljer sig åt i sammansättning och frisättningsform. Dessa läkemedel är multikomponenter och är avsedda att förbättra patientens tillstånd vid förkylning, influensa och andra, som åtföljs av feber, huvudvärk, rinnande näsa, halsont, hosta, muskelsmärta, ledvärk och andra symtom..

Sammansättningen av verktyget koldakt för att eliminera symptomen på akuta luftvägsinfektioner och influensa inkluderar paracetamol, fenylefrinhydroklorid och klorfenaminmaleat.
Andra former av läkemedlet kan också inkludera ambroxolhydroklorid, guaifenesin, amylmetakresol och 2,4-diklorbensylalkohol. Dessa läkemedel har anestetisk icke-narkotisk effekt, antipyretisk effekt, vasokonstriktor, slimlösande, antiseptisk och antiallergisk verkan.

Coldakt influensa plus i form av kapslar och suspension

Läkemedlet Coldakt Flu Plus finns för närvarande i form av kapslar med långvarig (långverkande) verkan och suspension för oral administrering..

En kapsel innehåller paracetamol (200 mg), fenylefrinhydroklorid (25 mg), klorfenaminmaleat (8 mg).

Hjälpämnen i kapseln är:

  • talk;
  • hypromellos;
  • etylcellulosa;
  • dietylftalat;
  • povidon;
  • natriumdisulfit;
  • crimson färgämne;
  • solnedgång färgämne gul;
  • sackaros och andra.
Coldact Flu Plus är hårda gelatinkapslar med en röd mössa och en transparent kropp. Dessa kapslar innehåller vita eller benvita, gula eller orange till röda pellets (kapseltyp). Denna doseringsform finns i en aluminiumblister med 10 kapslar. I en kartong som innehåller en blister bör bruksanvisningen också finnas..

Den orala suspensionen av Coldakt Flu Plus innehåller 125 mg paracetamol, 5 mg fenylefrinhydroklorid och 5 mg klorfenaminmaleat. Denna form finns i en flaska (60 ml) mörkt glas, komplett med en doseringssked.

Coldact bronkosirap

Coldakt broncho är en sirap som innehåller ambroxolhydroklorid (15 mg), klorfenaminmaleat (2 mg), guaifenesin (100 mg), fenylefrinhydroklorid (5 mg). Denna form av frisättning av läkemedlet har mukolytisk, slemlösande, antiallergisk och vasokonstriktor verkan..

Sirapen är transparent, orange färg, den har en karakteristisk smak och lukt. Den levereras i en kartong som innehåller en mörk glasflaska (60 eller 100 ml) och bruksanvisning.

Coldakt lorpiler i form av pastiller

Denna doseringsform är ett antiseptiskt medel för topisk användning i ENT-praktik och tandvård. Detta läkemedel används för infektionssjukdomar i mun och hals - faryngit, laryngit, tonsillit, gingivit, stomatit och andra..

Detta läkemedel kommer i form av orange sugetabletter med citron- eller apelsindoft. En pastill innehåller 2,4-diklorbensylalkohol (1,56 mg) och amylmetakresol (780 μg).

Extra substanserna i pastillerna är:

  • levomentol;
  • sackaros;
  • flytande glukos;
  • renat vatten;
  • vattenfri citronsyra;
  • apelsin eller citronolja.
För tillfället, till försäljning, kan du hitta kartongförpackningar som innehåller 5 icke-cell konturpaket med 4 tabletter (totalt 20 tabletter) och bruksanvisning.

Läkemedlets verkan

Coldakt är ett kombinerat preparat som oftast används i form av kapslar med långvarig (långverkande) verkan. Dessa kapslar innehåller tre huvudsakliga aktiva ingredienser - paracetamol, feniraminmaleat och fenylefrinhydroklorid.

Paracetamol är ett smärtstillande (smärtlindrande) icke-narkotiskt läkemedel som har en central effekt. Det har en febernedsättande, smärtstillande effekt för halsont, huvudvärk, led- och muskelsmärta och sänker hög kroppstemperatur. Denna substans verkningsmekanism är förknippad med undertrycket av syntesen av prostaglandiner, huvudsakligen i mitten av termoregulering, som är belägen i hypotalamus. En av funktionerna hos prostaglandiner är att delta i utvecklingen av inflammation. Paracetamol ger smärtlindring genom att höja smärttröskeln. Det spelar också en viktig roll för att sänka kroppstemperaturen genom att påverka det hypotalamiska centrum för termoregulering. Paracetamol har praktiskt taget ingen antiinflammatorisk effekt. Det irriterar inte heller slemhinnan i magen och tarmarna och påverkar inte vatten-saltmetabolismen..

Klorfenamin har antiallergisk effekt. Detta ämne dämpar receptorer i hjärnan som är ansvariga för utvecklingen av en allergisk reaktion. Vid användning av detta ämne elimineras klåda i ögonen, näsan, puffiness och hyperemia (överflöd av blodkärl med blod) i slemhinnorna i näshålan, nasopharynx och paranasal bihålor och exsudativa manifestationer (utsläpp från små blodkärl under inflammation) reduceras.

Fenylefrinhydroklorid är en adrenerg agonist och en vasokonstriktor. I huvudsak har detta ämne en stimulerande effekt på alfa-adrenerga receptorer. Stimulering av dessa receptorer, som är belägna på nässlemhinnans blodkärl, leder till deras minskning, en minskning av volymen av inkommande blod och en minskning av själva slemhinnan. Således leder vasokonstriktion till en minskning av flödet av vätska in i näsan, halsen och sinusslemhinnan. Fenylefrin, främst genom vasokonstriktion, lindrar nästäppa och underlättar näsandningen.

Ambroxolhydroklorid (ett derivat av bromhexin), som är en del av sirapen, minskar sputumens viskositet, underlättar utsöndring av bronkialsekretion och stimulerar lokal immunitet.

Guaifenesin är ett mukolytiskt medel som stimulerar utsöndringscellerna i bronkialslemhinnan. Detta ämne minskar viskositeten och ökar volymen sputum, främjar dess urladdning och övergången av en oproduktiv (torr) hosta till en produktiv (åtföljd av sputumseparation) hosta.

Läkemedelsanaloger

Coldakt är ett importerat läkemedel för behandling av förkylningar. I sin sammansättning kombineras flera aktiva substanser framgångsrikt som minskar symtomen på ARVI och influensa. Den mest utbredda och lättanvända formen av kalltaktfrisättning är de långverkande kapslarna. I avsaknad av detta läkemedel på apotek i ryska städer kan apotekaren istället erbjuda ett annat läkemedel som har en liknande effekt..

Analoger av kallaktinfluensa plus i kapslar är följande läkemedel:

  • adjikold;
  • teraflu extratab;
  • influensa;
  • combigripp;
  • rinza;
  • maxigripp;
  • antiflu och andra.
De listade läkemedlen har en liknande sammansättning, men skiljer sig i doseringen av de aktiva ingredienserna. Dessutom finns alla dessa läkemedel tillgängliga i olika former (tabletter, pulver).

Vid förkylning rekommenderas det också att använda pastiller för att snabbast bota. Dessa tabletter har smärtstillande, mjukgörande och antibakteriella egenskaper..

Vid behov kan coldakt lorpiler bytas ut:

  • adjisept;
  • rinzoy lorsept;
  • astrasept;
  • gorpils;
  • Strepsils och andra.

Vilket är bättre - koldakt eller rinza?

Vilket är bättre - koldakt eller antivirala läkemedel (remantadin, ingavirin)?

Antivirala läkemedel är läkemedel som har en deprimerande effekt på de olika stadierna i multiplikationen av viruset i människokroppen. Skapandet av dessa verktyg är en av de svåraste uppgifterna. Remantadine och Ingavirin har till exempel anti-influensaaktivitet.

Remantadine har antiviral aktivitet och hämmar penetrationen av viruset i cellerna. Detta läkemedel används för att förebygga och behandla influensa. Biverkningar av detta läkemedel är sömnlöshet, nedsatt koncentration, nervositet och andra. Remantadine har också teratogen (nedsatt embryonal utveckling under påverkan av olika faktorer) och embryotoxisk (negativ effekt under de första tre veckorna efter befruktning)..

Ingavirin är ett läkemedel som har antiviral och antiinflammatorisk aktivitet. Detta läkemedel hjälper till att förkorta sjukdomens varaktighet och minska risken för komplikationer. Läkemedlet har inte embryotoxiska och teratogena effekter, såväl som mutagena (förändringar i de ärftliga egenskaperna hos organismen, manifesterade i avkomma), immunotoxiska och karcinogena effekter.

Således är koldakt inte ett antiviralt läkemedel, det har ingen aktivitet mot influensavirus i människokroppen. Det är ett läkemedel som lindrar symtomen på sjukdomen och sjukdomsförloppet..

Indikationer för användning av droger koldakt

Dessa läkemedel ger en minskning av flera manifestationer av förkylningar på en gång. Åtgärderna för olika former av koldakt-frisättning kan vara både allmänna och lokala.

Coldakt används för de allra första symptomen på ARVI och influensa, nämligen vid förhöjd kroppstemperatur, huvudvärk, värk, frossa, smärta i muskler och leder, klåda i näsan, nästoppning, rinnande näsa och andra manifestationer.

Hjälper den kalla hostan?

En hosta är en skyddande reaktion i kroppen, vars syfte är att befria andningsorganen från ämnen som har trängt in från utsidan eller som ett resultat av en sjukdom. Hostrreflex uppstår som svar på irritation i luftvägarna med deltagande av hostcentret, som är beläget i medulla oblongata. Skillnaden mellan oproduktiv (torr) hosta och produktiv (åtföljd av sputum) hosta. Hosta uppstår med inflammation i luftvägarna och lungorna, allergiska reaktioner och andra tillstånd. Antitussiv terapi är nödvändig för oproduktiv hosta, liksom för tjock sputum, försvagande hosta och andra typer av hosta.

Coldakt broncho är ett kombinerat preparat som innehåller ämnena guaifenesin och ambroxol. Dessa medicinska ämnen minskar viskositeten hos bronkialutsöndringar och underlättar expektoration. De används vid komplex behandling av luftvägssjukdomar och bronkialt obstruktionssyndrom (hindring).

Detta läkemedel används för symptomatisk behandling av förkylningar och influensa, åtföljd av en hosta med svårt att separera, viskös sputum.

Om hosten kvarstår efter fem dagar efter att ha tagit läkemedlet eller, tillsammans med hosta, är en ökad kroppstemperatur, huvudvärk, ont i halsen och andra symtom, bör du rådfråga din läkare.

Är det möjligt att ta koldakt om det inte finns någon förhöjd temperatur?

Detta läkemedel lindrar akuta luftvägsinfektioner eller influensa snarare än att behandla själva sjukdomen. Det är viktigt att följa instruktionerna och följa principerna för att ta läkemedlet och den föreskrivna doseringen..

Instruktioner för användning av läkemedlet

Använd koldakt i form av en suspension och sirap

Suspension koldakt influensa plus är avsett för oral administrering. Den enstaka dosen som tas beror på patientens ålder. Förpackningen innehåller en dossked (5 ml) tillsammans med flaskan. Intervallet mellan doserna bör vara 4 timmar. Barn över 6 år rekommenderas att ta en dos högst 5 gånger om dagen. Om du har en förhöjd kroppstemperatur som varar mer än 3 dagar och närvaron av smärta i mer än 5 dagar, bör du konsultera en specialist.

Coldact bronkosirap tas också oralt. Skaka flaskan med innehållet före användning. Den rekommenderade dosen för barn över 12 år och vuxna är 20 ml (4 teskedar) 3 gånger om dagen. Barn mellan 6 och 12 år kan ta 10 ml (2 teskedar) 2 eller 3 gånger om dagen. Detta läkemedel bör distribueras jämnt under dagen. Det rekommenderas inte att ta sirap i mer än sju dagar utan recept från din läkare..

Användning av koldakt i form av kapslar och pastiller

Coldakt influensa plus i form av kapslar med förlängd frisättning tas oralt. Barn över 12 år och vuxna bör ta en kapsel var 12: e timme under 3 till 5 dagar.

Tabletter för resorption koldakt lorsept rekommenderas att tas varannan timme, 1 tablett. Den maximala dagliga dosen för en vuxen patient är 8 tabletter. Barn över 5 år kan också ta en tablett var 4: e timme.

Om symtomen på sjukdomen förvärras eller kvarstår inom fem dagar efter att du använt medicinen, bör du sluta ta det och rådfråga din läkare.

Coldact ska tas före eller efter måltiderna.?

Hur länge träder kallverkan i kraft?

Coldakt börjar verka i människokroppen 20-30 minuter efter det att det tagits. Kapslarnas verkningstid är 12 timmar, och suspensionen eller sirapen är 4 - 4,5 timmar.

Paracetamol absorberas snabbt och fullständigt från mag-tarmkanalen (GIT). Det distribueras också i de flesta kroppsvävnader. Fenylefrin absorberas också ganska snabbt från mag-tarmkanalen. Dess maximala koncentration i blodplasma uppnås efter 1 - 2 timmar. Klorfenamin absorberas relativt långsamt från mage-tarmkanalen efter oral administrering. Alla dessa ämnen metaboliseras i levern och utsöndras i urinen..

Hur man lagrar en koldakt?

Läkemedlets hållbarhet

Läkemedel behåller sina fördelaktiga egenskaper endast när de lagras korrekt. Hållbarheten för koldakt är 2 år från produktionsdatumet, och det är förbjudet att använda den efter denna period. Om utgångsdatumet överskrids, liksom vid felaktig lagring av läkemedlet, kan biverkningar uppstå.

Om läkemedlet har blivit oanvändbart eller utgångsdatumet har löpt ut, kast inte det i avloppsvattnet eller utanför. I detta fall måste produkten placeras i en påse och placeras i papperskorgen. Således kommer dessa åtgärder att hjälpa till att skydda miljön..

Biverkningar av läkemedlet

Om du använder läkemedel enligt rekommendationerna som anges i bruksanvisningen kan du undvika eller minska risken för biverkningar. Innan du använder koldakt, läs noggrant instruktionerna från tillverkaren..
Biverkningar vid användning av Coldact Flu Plus

Anemi (minskad koncentration av hemoglobin i blodet), trombocytopeni (minskad koncentration av blodplättar per enhet blodvolym), agranulocytos (minskning av nivån av leukocyter på grund av granulocyter), leukopeni (minskning av antalet leukocyter per enhet blodvolym), pancytopeni (minskning av antalet komponenter) blod - erytrocyter, leukocyter, blodplättar).

Sömnighet är vanligt. Sällan - yrsel, huvudvärk.

Populära Kategorier

En Cysta I Näsan

Förlust Av Lukt