loader

Huvud

Bihåleinflammation

Analoger är billigare än Nasonex, priset på ryska och importerade ersättningsprodukter

Nasonex är ett läkemedel som produceras i form av en spray som är utformad för att motstå andningsallergiska reaktioner. Dessutom behandlar läkemedlet effektivt rinit och bihåleinflammation. Trots tillräcklig effektivitet har medicinen en nackdel - det har en för dyr kostnad. Med tanke på denna omständighet är många patienter intresserade av frågan: har Nasonex liknande ersättningar till ett överkomligt pris??

Indikationer för användning av Nasonex

  • Allergisk rinit - kronisk eller säsongsbunden;
  • Ihållande bihåleinflammation.

Förskriv inte medicinering

  • Personer med intolerans mot produktens beståndsdelar;
  • Har infektionssjukdomar i nässlemhinnan;
  • Har genomgått operation eller skada på övre luftvägarna;
  • Barn under 12 år.

Dessutom bör de som har flera former av tuberkulos, systematisk virusinfektion vara försiktiga..

Kan gravida och ammande kvinnor använda?

Enligt kvalificerade läkare rekommenderas inte behandling för gravida och ammande kvinnor.

Detta beror på att specialiserade studier om toxicitet och effekter på fostret inte har genomförts. De i amningstiden bör själva bestämma om barnet kommer att skadas mer än förmånen för en mamma med rinit.

Bieffekter

  • Blödning från näsan och andra slemhinnor;
  • En brännande känsla och irritation i näsan;
  • Inflammation i svelgslemhinnan;
  • Inledningen av nysningar;
  • huvudvärk.

Administreringssätt och dosering

Användningsinstruktioner:

Terapeutisk och profylaktisk dos - 50 mg i varje näsborr (2 injektioner) en gång om dagen. Det är tillåtet att öka det till 400 mcg vid behov (maximal dos per dag).

Om symtomen minskar bör dosen minskas.

Rekommendationer och speciella användningsvillkor

  • Undvik att komma in i synorganen;
  • Flaskan måste skakas före användning.
  • Innan du använder inhalatorn måste du inte göra mer än sju korrigerande klick;
  • Biverkningar, nämligen olika irritationer i näshålan och svelget, som kvarstår under lång tid, är anledningen till att behandlingen avbryts.

Hur mycket kostar Nazonex: pris på ett apotek

Denna läkemedelsprodukt kan köpas genom att gå till ett apotek eller beställa online från ditt hem. Priset för det kan nå upp till 785 rubel (information hämtad från onlinetjänsten för beställning av läkemedel - apteka.ru, Moskva). Det bör noteras att kostnaden är ganska hög. Denna omständighet tvingar oss att leta efter billigare läkemedel..

Lista med ryska och importerade billiga sprayanaloger

Efter att ha undersökt läkemedelsmarknaden visade det sig att utarbeta en tabell som jämför kostnaden för liknande medel. De har en liknande sammansättning och indikationer..

Analoger är billigare än läkemedlet NasonexApteka.ru pris i gnugga.Piluli.ru pris i rub.
moskvaSPbmoskvaSPb
Fliksonase735751769708
Avamis634650759581
Desrinitis387399407361
Nosephrine384408510-
Nazarel3673981412332
Momat Reno364376434-
Vibrocil284314289256
Nasobek180190197171
Xilen77777162

Fliksonase - (Polen / Spanien)

Föreskrivs för behandling av säsongens rinit, samt förebyggande och dess utveckling till en permanent.

Förbjudet för användning av barn under 4 år och personer med intolerans mot beståndsdelarna.

Kvinnor i position och ammar barn - rekommenderas inte.

Biverkningar i kroppen kan vara en känsla av torrhet och irritation, förändringar i smak. Manifestationen av hudutslag är inte uteslutet.

Avamis - (Storbritannien)

Denna brittiska produkt är effektiv mot allergisk rinit hos både vuxna och barn över 2 år. Detta är dess viktigaste skillnad från andra generiker..

Listan över kategoriska användningsförbud innehåller endast känslighet för de ämnen som utgör läkemedlet. Rekommenderas inte av Avamis för personer med leverdysfunktion.

Parallellt påverkar Avamis inte allvarligt den sjuka organismen. De vanligaste fenomenen är näsblödningar och små sår..

Dezrinit - (Tjeckien)

Läkemedlet har en relativt bred profil. Detta är dess största skillnad. Det används lokalt för att eliminera inflammation och klåda i olika dermatit. Dessutom används Dezrinit för inandning, behandling av bronkialastma. I likhet med Nasonex gör detta läkemedel förmågan att motstå rinit, som manifesterar sig under säsonger eller ständigt och svår bihåleinflammation (dock i samband med samtidig administrering av antibiotika).

Den tjeckiska analogen är kontraindicerad hos överkänsliga patienter med samtidig näsinfektion och de som nyligen har genomgått kirurgi i övre luftvägarna..

Gravida och ammande mödrar bör överväga om risken för det ofödda barnet eller barnet överväger den sannolikt gynnsamma terapeutiska effekten.

Samtidigt negativa reaktioner med nasal applicering kan vara en känsla av irritation, nämligen brännande, klåda, torrhet i övre luftvägar, bildning av blodproppar.

Nosefrin - (ryska ersättare)

En inhemsk tillverkare erbjuder en ganska bra och relativt billig ersättning som hjälper till att bota allergisk rinit, akut bihåleinflammation (inklusive kronisk). Dessutom inkluderar Nosephrins kompetens polypos i näshålan, vilket orsakar en kränkning av andningsfunktionen och lukten..

Förskriv inte detta läkemedel med dålig tolerans för strömmen eller dess hjälpelement, liksom efter nyligen genomförda kirurgiska ingrepp och skador i näshålan. Åldersgränsen beror på diagnosen. Så, behandling av säsongsbunden allergisk rinit är förbjuden för barn under 2 år, bihåleinflammation - upp till 12 år och polypos - fram till vuxen ålder.

Du måste vara försiktig med en tuberkulosinfektion (i latenta och aktiva former), en virus- eller svampinfektion samt herpes. Kvinnor i position och mödrar som ammar Nosephrine rekommenderas inte.

Terapi, i isolerade fall, kan åtföljas av ett antal parallella reaktioner. Dessa inkluderar utsläpp av blod i form av slem, blodproppar i näsan, irritation i tarmen, bildning av små sår. Dessutom är förekomsten av huvudvärk och nysningar inte utesluten..

Nazarel - (Tjeckien)

Den viktigaste indikationen är förebyggande av intrång och behandling av regelbunden, samt rinit orsakad av allergier.

Inget behov av att använda Nazarel för barn under 4 år, överkänsliga patienter. Dessutom är det inte tillrådligt att använda detta botemedel i närvaro av herpes, andra olika sjukdomar av en smittsam karaktär, som påverkar övre luftvägarna. Endast starka och effektiva antibiotika kan hantera dem. Dessutom måste försiktighet iakttas efter operationer med övre luftvägar eller allvarliga skador på dem..

I form av biverkningar är smärta i huvudet, torrhet och klåda med införandet av Nazarel, förekomsten av en obehaglig lukt och smak i munnen, samt allergier - utslag i huden, svullnad i ansiktet. Långtidsterapi kan ha en allvarlig inverkan på den stabila tillväxten hos ett barn, öka det intraokulära trycket och minska binjurebarken..

Momat Reno - (Indien)

Indikationerna inkluderar en rinnande näsa med säsongsbetonade manifestationer eller allergier, bihåleinflammation i olika kurser. Momat Reno har liknande indikationer som Nosephrine på grund av dess effektivitet mot polypos som leder till andningsbesvär.

Förbudet mot användning av indisk medicin gäller överkänsligt, genomgått kirurgi eller allvarliga nässkador. Det finns också en åldersgräns. Det överensstämmer helt med Nosefrin.

Biverkningar på den sjuka kroppen inkluderar ofta faryngit, huvudvärk, ökat intraokulärt tryck, blödning från näshålan, irritation, åtföljd av förbränning.

Vibrocil - (Schweiz)

En ganska vanlig och universell medicinering som gör att du kan hantera en akut rinit, som orsakades av förkylning eller allergi. Vibrocil kan ordineras för behandling av ihållande eller akut bihåleinflammation. Det schweiziska läkemedlet sticker ut för sin förmåga att ge en extra effekt i akut otitis media. En annan skillnad från de flesta ersättningar som beaktas i artikeln är användningen under förberedelserna för operationen eller efter att avlägsnande av svullnaden i näshålan, som orsakas av ingripande i detta område..

Vibrocil är kontraindicerat om patienten har en intolerans mot sin sammansättning, atrofisk rinit eller är mindre än 6 år gammal. Det kategoriska förbudet gäller gravida kvinnor och ammar..

Särskild försiktighet bör vidtas under behandling för personer med hjärt-kärlsjukdomar, glaukom och sköldkörtelproblem.

Den positiva skillnaden är att detta läkemedel inte orsakar näsblödningar. Endast förbränning och torrhet i övre luftvägarna kan uppstå som en biverkning..

Nasobek - (Tjeckien)

Det är värt att notera dess effektivitet mot allergisk rinit och säsongs manifestationer. Nasobek eliminerar effekterna av en rinnande näsa, provocerad av irritationer som en skarp lukt eller kall luft.

Denna farmaceutiska produkt kommer inte att förskrivas för personer som inte tolererar komponenterna som ingår i kompositionen, som har infektioner med svamp, från herpes och ofta näsblödningar. Åldersbegränsning - inte tidigare än 6 år.

De som har diagnostiserats med allvarlig leversjukdom, glaukom, har haft ett tidigare hjärtinfarkt, samt operationer i näsan måste vara försiktiga..

Nasobek orsakar i de flesta fall inte allvarliga samtidiga åtgärder. Endast milda fenomen är troligt, såsom ofta nysningar, smärta i näsan, en brännande känsla. På grund av en reaktion på en viss komponent av produkten kan ett hudutslag eller nässelfeber förekomma.

Xilen - (inhemskt billigaste ersättare)

Med tanke på den låga kostnaden kan den kvalitativt bekämpa rinit av olika ursprung, bihåleinflammation, öroninflammation. Dessutom kan Xilen användas i förberedelsesteget för diagnostik som involverar näspassagerna..

Xylen är kontraindicerat hos personer med glaukom, atrofisk rinit, högt blodtryck, hög hjärtfrekvens och känslig för den aktiva substansen.

Kvinnor som bär barn eller ammar bör bara använda Xylen efter ett läkares recept för att avgöra om det kommer att vara effektivt för henne utan att orsaka allvarlig skada på fostret och barnet. Dessutom måste de strikt följa de doser som föreskrivs av läkaren och inte tillåta att de överskrids avsevärt..

Det bör tilläggas att långvarig terapeutisk behandling med detta läkemedel inte är tillåtet..

Tillhörande effekter kan orsakas av långvarig eller ofta användning. Irritation av slemhinnan, klåda i näsan och nysningar är sällsynta. Mindre ofta förekommer ödem, hjärtfrekvensen ökar, blodtrycket stiger, vilket leder till utveckling av huvudvärk, trång till kräkningar och sömnstörningar.

Resultat för billiga synonymer

Det studerade verktyget i artikeln har ett antal värdiga ersättare som inte grundläggande skiljer sig i sammansättning och indikationer. Läkemedelsföretag finns i olika delar av världen och producerar prisvärda produkter som kan bekämpa nässjukdomar. Varje läkemedelsbutik, alla onlineapotek har i sitt sortiment en medicin som tillfredsställer en representant för varje social grupp. En viktig punkt i detta fall är att kontakta en medicinsk institution där en kvalificerad otolaryngolog ställer rätt diagnos, föreskriver det lämpligaste läkemedlet och en behandling.

Spraya Nasonex - för allergier och kronisk bihåleinflammation

indikationer

Spraya Nasonex - för allergier och kronisk bihåleinflammation

Utmattande allergier, kronisk bihåleinflammation, polyper i näshålan... Satsen är inte trevlig. Men även med honom kan du och bör slåss. Oftast föreskriver den behandlande läkaren Nasonex-spray. Läkemedlet har antiinflammatoriska och anti-allergiska effekter. Det är baserat på mometasonfuroat, som tillhör gruppen glukokortikoider och anses vara en syntetisk analog av binjureshormoner, kortikosteroider (GCS) för aktuell användning.

Bild 1 - Nasonex klarar bra med allergisk rinit

Mometason dämpar inflammatoriska och allergiska reaktioner av olika slag när de används i doser som inte utvecklar systemiska effekter. Den terapeutiska effekten observeras 12 timmar efter appliceringens början.

Trots att Nasonex är ett hormonellt läkemedel påverkar det inte andra organ och system, förutom näsan..

En liten dosering och applicering endast i näsregionen ger en mycket låg koncentration av mometason i blodet. Det bör också noteras att Nasonex inte är beroendeframkallande..

indikationer

De viktigaste indikationerna för användning av Nasonex är:

  • allergisk rinit (säsongs- eller året runt), som åtföljs av konstant rinoré och svullnad i nässlemhinnan;
  • förvärring av kronisk bihåleinflammation (läkemedlet föreskrivs som komplement till antibiotikabehandling) hos ungdomar och vuxna;
  • polyper i näshålan, vilket leder till brott mot fullständig andningsfunktion.

För barn ordnas Nasonex-spray mot allergier från två års ålder. För behandling av bihåleinflammation i pediatri används den hos barn över 12 år..

Bild 2 - Nasonex droppar kan tas av barn från 2 år

Sprayen används också för att förhindra måttlig / svår säsongsbunden allergisk rinit. Det är nödvändigt att använda Nazonex två veckor innan den förväntade starten av dammperioden.

Kontra

Innan du använder läkemedlet måste du läsa de bifogade instruktionerna noggrant. Sprayen, eftersom detta är ett läkemedel, har kontraindikationer för användning:

  • nyligen genomförda kirurgiska ingrepp i näshålan;
  • öppna sårytor, blödande repor och sprickor i näshålan;
  • ökad individuell känslighet för läkemedelskomponenter;
  • barns ålder (med säsongsbunden och allergisk rhinit året runt - upp till 2 år, med akut bihåleinflammation eller förvärring av kronisk bihåleinflammation - upp till 12 år, med polypos - upp till 18 år) - på grund av brist på relevant data.

Läkemedlet används med försiktighet under följande villkor:

  • aktiv eller latent tuberkulos;
  • virala, bakteriella eller svampprocesser;
  • herpesinfektion i näsan;
  • obehandlad lokal infektion av oförklarat ursprung.

Bieffekter

Vid förskrivning av läkemedlet kan följande biverkningar uppstå:

  • faryngit;
  • huvudvärk;
  • näsblödningar (blödning kan vara uppenbar eller det finns blodföroreningar i slemet som utsöndras från näsan);
  • irritation av slemhinnan i näshålan;
  • brännande känsla i näsan.

Bild 3 - En av biverkningarna av Nasonex kan vara - Huvudvärk

Barn som får Nasonex för behandling av allergisk rinit har haft:

  • blödning från näsan;
  • irritation i nässlemhinnan;
  • huvudvärk;
  • nysning;
  • mycket sällsynt: bronkospasm, andnöd, anafylaxi, angioödem, smak- och luktstörningar, perforering av nässeptum och ökat intraokulärt tryck.

Hur man tar Nasonex

Läkemedlet är avsett för intranasal administrering av suspensionen i injektionsflaskan genom ett doseringsmunstycke. Dosen av läkemedlet som sprayas i näshåligheten bestäms av läkaren beroende på sjukdomens svårighetsgrad.

Innan sprayen används första gången "kalibreras" den genom att trycka på applikatorn 6-7 gånger. Denna åtgärd låter dig ställa in avgivningen av läkemedlet i näshålan i en terapeutisk dos på 100 mg.

Bild 4 - Mottagning av Nazonex

Skaka flaskan kraftigt före varje användning..

För direkt användning måste änden på doseringsmunstycket sättas in i näspassagen och pressas på applikatorn (1 tryck = 1 spray). Huvudet och flaskan med läkemedlet måste hållas strikt vertikalt..

Om Nasonex inte har använts på 14 dagar eller mer, är det nödvändigt att "kalibrera" igen genom att trycka på applikatorn två gånger. Det är också viktigt att rengöra doseringsmunstycket regelbundet för att undvika funktionsfel..

Nazonex under graviditeten

På grund av det faktum att det inte finns några kliniskt bekräftade studier av effekten av den aktiva substansen - mometasonfuroat - på kroppen av en gravid kvinna, foster och under amning, förskrivs läkemedlet med försiktighet från andra trimestern, och endast när den förväntade behandlingseffekten motiverar den potentiella risken för fostret / nyfödda.

Bild 5 - Nasonex under graviditeten

Vid användning av läkemedlet under graviditet bör nyfödda noggrant kontrolleras för hypofunktion av binjurebarken..

Nazonex för barn

Enligt bruksanvisningen får Nasonex-spray användas av barn från 2 år. Syftet med läkemedlet beror inte bara på barnets ålder, utan också av den diagnostiserade sjukdomen.

  • säsongsbunden allergisk rinit året runt - för barn från 2 år;
  • akut bihåleinflammation eller förvärring av kronisk bihåleinflammation - från 12 års ålder;
  • akut rhinosinusitis med milda till måttliga symtom utan tecken på allvarlig bakteriell infektion - från 12 års ålder;
  • förebyggande behandling av säsongsbunden allergisk rinit av måttligt och svår förlopp - från 12 år gammal (rekommenderas två till fyra veckor före den förväntade början av dammsäsongen);
  • polypos i näsan, åtföljd av nedsatt näsandning och lukt - barn tilldelas inte.

Nasonex för allergier

Nasonex används för att behandla säsongsbunden eller flerårig allergisk rinit hos vuxna och ungdomar från 12 års ålder.
Den rekommenderade profylaktiska och terapeutiska dosen av läkemedlet är 2 inhalationer (50 μg vardera) i varje näspassage en gång (den totala dagliga dosen av mometason är 200 μg / dag). Klinisk förbättring efter den första appliceringen av Nasonex observeras inom 12 timmar.

Efter att den önskade terapeutiska effekten uppnåtts och för att upprätthålla den reduceras dosen till 100 μg / dag. (en inandning i varje näsborr en gång).

Om symtomen på sjukdomen inte minskar är det, i överensstämmelse med den behandlande läkaren, möjligt att öka den dagliga dosen till 400 mcg / dag. När patientens tillstånd förbättras måste dosen av läkemedlet minskas.

Barn i åldern 2-11 år med allergier rekommenderas att utföra en inandning i varje näspassage en gång. Den totala dosen är 100 mcg / dag.

Nasonex med adenoider

Förstoring av adenoiderna är en ganska vanlig komplikation av allergisk rinit. Nasonex lindrar svullnad och förhindrar ofta behovet av operation.

En liknande effekt uppnås genom att undertrycka lymfoid vävnad. Men man bör komma ihåg att med en uttalad inflammatorisk process är Nasonex ineffektivt. Läkemedlets hormonella karaktär undertrycker också immunsystemet i viss utsträckning, och därför kan läkemedlet, efter att läkemedlet har avbrutits, återupptas (särskilt hos barn). För att lindra detta tillstånd rekommenderas det att genomgå en antiinflammatorisk behandling av adenoidväxter. Och även för att stärka immunförsvaret, äta rätt, gå i frisk luft, spela sport och kontakta så lite som möjligt med hushållskemikalier och damm.

Nasonexs analoger

Synonymer för Nasonex-spray med samma aktiva ingrediens är: Dezrinit, Rizonel, Asmanex Twistheiler, Momat Rino och Nosefrin.

Bild 6 - Nasonex-analoger

Nasonex-analoger med liknande terapeutisk effekt (dosform: spray): Flutinex, Avamis, Fliksonase, Beclonazal, Beclomethason, Fluticason, Tafen, Rinoklenil, Polydexa, Nasobek, Nazarel, Budoster, Aldecin.

Näddroppar med GCS: Benacap, Benarin.

Innan du byter ut Nazonex, bör du definitivt rådfråga din läkare om kontraindikationer, dosering och varaktighet av behandlingen.

Nazonex eller Avamis?

Nazonex och Avamis har en liknande terapeutisk effekt, administreringsväg och indikationer. Den aktiva komponenten i Avamis spray är flutikasonfuroat, Nazonex är mometasonfuroat. Båda substanserna kännetecknas av en mycket hög grad av affinitet för GCS-receptorer och exceptionell lokal aktivitet. Men mometason bland alla befintliga GCS för intranasal administration har den lägsta biotillgängligheten och den snabbaste utvecklingen av en terapeutisk effekt. Dessutom är Nasonex, baserat på mometason, godkänt för användning från barn från två års ålder, medan Avamis används i pediatrisk praxis endast för behandling av barn över sex år. Mometasonfuroat har en mer skonsam effekt på kroppen och har ingen negativ effekt.

Men Avamis har färre kontraindikationer än Nasonex-spray.

Glöm inte att, trots likheten mellan dessa två läkemedel, bara den behandlande läkaren kan förskriva eller ersätta ett läkemedel med ett annat..

Nazonex eller Dezrinit?

De viktigaste skillnaderna mellan Nazonex och Dezrinit är pris och tillverkare. Nasonex är det ursprungliga läkemedlet som tillverkas i Belgien. Och Dezrinit är ett generiskt läkemedel som produceras i Israel. Det ursprungliga preparatet innehåller alltid komponenter med högre renhet. Därför är dess effektivitet högre och dess tolerans bättre..
Läkemedlets aktiva substans är identisk - mometason. I kompositionen finns det små skillnader i hjälpkomponenter, som inte påverkar den totala terapeutiska effekten.

Nasonex används oftare för barn, eftersom läkemedlet har biverkningar mindre ofta än dess analoga.

Kom ihåg att även med samma komposition måste medicinering samordnas med den behandlande läkaren, som kommer att föreslå den optimala lösningen för en specifik sjukdom..

Video: Nasonex spray - indikationer, videoinstruktioner, beskrivningar, recensioner

Nasonex-analoger

Denna sida innehåller en lista över alla Nasonex-analoger efter sammansättning och indikationer för användning. Lista över billiga analoger, och du kan också jämföra priser på apotek.

  • Den billigaste analogen till Nazonex: Beclomethasone-Aeronativ
  • Nazonexs mest populära analog: Avamis
  • ATC-klassificering: Mometasone
  • Aktiva ingredienser / komposition: mometason

#namnPris i RysslandPris i Ukraina
1Beclomethason-Aeronative Beclomethason
Analog enligt indikation och tillämpningsmetod
120 rbl--
2Nasobek Beclomethasone
Analog enligt indikation och tillämpningsmetod
140 rbl--
3Beclomethasone Orion Pharma Beclomethasone
Analog enligt indikation och tillämpningsmetod
177 rbl--
4Mometasone Sandoz Mometasone furoate
Analog i komposition och indikation
191 rbl--
femTafen nasal budesonide
Analog enligt indikation och tillämpningsmetod
250 rbl91 UAH

Vid beräkning av kostnaden för billiga analoger av Nasonex beaktades minimipriset, vilket hittades i prislistorna från apotek.

#namnPris i RysslandPris i Ukraina
1Avamis Fluticason furoate mikroniserad
Analog enligt indikation och tillämpningsmetod
476 rbl102 UAH
2Flixonase fluticason
Analog enligt indikation och tillämpningsmetod
359 rbl168 UAH
3Desrinitis mometasonfuroate monohydrat
Analog i komposition och indikation
295 rbl750 UAH
4Tafen nasal budesonide
Analog enligt indikation och tillämpningsmetod
250 rbl91 UAH
femPolydex med fenylefrin dexametason, neomycin, polymyxin B, fenylefrin
Analog enligt indikation och tillämpningsmetod
265 rbl94 UAH

Denna lista över läkemedelsanaloger är baserad på statistiken över de mest begärda läkemedlen.

Alla analoger av Nazonex

Kompositionsanaloger och indikationer för användning

namnPris i RysslandPris i Ukraina
Nasonex Sinus mometason--187 UAH
Flix mometason--143 UAH
Desrinitis mometasonfuroate monohydrat295 rbl750 UAH
Forinex mometasonfuroat--175 UAH
Glensprey mometason furoate--109 UAH
Mometasone-Teva mometason furoate--153 UAH
Sanomen hos mometason furoate--130 UAH
Mometasone Sandoz Mometasone furoate191 rbl--

Listan ovan med läkemedelsanaloger, som indikerar Nasonex-ersättare, är den mest lämpliga eftersom de har samma sammansättning av aktiva ingredienser och sammanfaller i indikationer för användning.

Analoger efter indikation och tillämpningsmetod

namnPris i RysslandPris i Ukraina
Glensprey med azelastin-mometasonfuroat, azelastinhydroklorid--193 UAH
Glensprey Aktiv mometasonfuroat, azelastinhydroklorid--157 UAH
Beconase beclomethason--UAH 2
Nasobek Beclomethasone140 rbl--
Beclonazal Aqua beclomethason----
Rinoclenil beclometason----
Beclomethason-Aeronative Beclomethason120 rbl--
Beclomethasone Orion Pharma Beclomethasone177 rbl--
Tafen nasal budesonide250 rbl91 UAH
Budoster Budesonide509 rbl--
Tafen Budesonide250 rbl--
Nazofan fluticason--127 UAH
Flixonase fluticason359 rbl168 UAH
Nazarel Fluticasone303 rbl550 UAH
Flutinex fluticason----
Flutikason flutikason----
Avamis Fluticason furoate mikroniserad476 rbl102 UAH
Polydex med fenylefrin dexametason, neomycin, polymyxin B, fenylefrin265 rbl94 UAH

Olika sammansättning kan sammanfalla i indikation och tillämpningsmetod

namnPris i RysslandPris i Ukraina
Aqualor Baby havsvatten60 rbl--
Aqualor Mjukt havsvatten197 rbl--
Aqualor Norm havsvatten292 rbl--
Aqualor Forte havsvatten130 rbl--
Aqualor Extra forte havsvatten319 rbl--
Aqualor Throat havsvatten, aloe vera150 rbl--
Aqualor mjuk mini Havsvatten197 rbl--
Aqualor forte mini Havsvatten205 rbl--
Aqualor hals mini Havsvatten231 rbl--
Momat Rino Advance Mometasonfuroate, Azelastine hydrochloride350 rbl--
Momat Rhino Mometasonfuroate, Azelastine hydrochloride149 rbl--
Halsvatten449 rbl--
Nazol Baby fenylefrin224 rbl28 UAH
Nazolkyds fenylefrin--38 UAH
Stelphrine fenylephrine70 rbl--
Nasophen Kids Phenylephrine Hydrochloride----
Nazophene Baby Phenylephrine Hydrochloride----
Aloe38 rblUAH 5
Vicks Active Sinex oxymetazoline124 rbl25 UAH
Nasalong oxymetazolin--22 UAH
Nazivin oxymetazolin90 rbl26 UAH
Nazo spray oxymetazoline--22 UAH
Nazoloxymetazolin62 rbl26 UAH
Noxprey oxymetazolin92 rbl17 UAH
Knoxprey Baby Oxymetazoline--25 UAH
Rinazoline oxymetazoline--11 UAH
Nazivinsensitiv oxymetazolin130 rbl41 UAH
Naso-spray Babyoxymetazolin--24 UAH
Nasospray med aloextrakt oxymetazolin--26 UAH
Noxivinoxymetazolin--13 UAH
Noxprey Active oxymetazoline--26 UAH
Knoxprey Kid oxymetazoline--17 UAH
Operil oxymetazolin----
Rinoxyl-H oxymetazolin--18 dollar
Rint nässpray med mentholoxymetazolin--48 UAH
Rint nässpray fuktgivande oxymetazolin--48 UAH
Sialor Rino oxymetazolinhydrokloridRUB 65300 UAH
Afrin oxymetazolin105 rbl250 UAH
Nesolin oxymetazolinhydroklorid----
Nesopin oxymetazoline88 rbl112 UAH
Afrin Moisturizing Oxymetazoline Hydrochloride145 rbl--
Afrin Extro Oxymetazoline hydrochloride156 rbl--
Galazolin Xylometazoline27 rbl10 UAH
För näsan xylometazolin51 rbl22 UAH
Meralis xylometazolin--40 UAH
Otrivin xylometazolin110 rbl35 UAH
Otrivin med mentol och eukalyptus xylometazolin--51 UAH
Rinazal xylometazolin--11 UAH
Rinonorm Xylometazoline60 rbl--
Rinostop xylometazolinRUB 25122 UAH
Tizine tetrizoline74 rbl21 UAH
Tizine xyloxylometazolin84 rbl21 UAH
Trivin----
Pharmazoline xylometazoline--9 UAH
Pharmazoline N xylometazoline--14 UAH
Grippostad Reno--25 UAH
Xylen Xylometazolin24 rbl400 UAH
Xylo-Mefa Xylometazoline--37 UAH
Xylometazoline Xylometazoline17 rbl21 UAH
Rinorus Xylometazoline hydrochloride16 rbl29 UAH
Snoop Xylometazoline Hydrochloride86 rbl57 UAH
Nässpray Dr. Theiss xylometazolin--39 UAH
Tizine Bio Xylometazoline----
Fastorik-N xylometazolin----
Eucabal droppar för barn xylometazolin--33 UAH
Evkazolin Aqua Xylometazoline96 rbl29 UAH
Xinos--12 UAH
Rhinomaris xylometazolin99 rbl160 UAH
Xylin Xylometazoline Hydrochloride----
Xylometazoline-SOLOpharm Xylometazoline hydrochloride16 rbl--
Xymelin IVF Xylometazolinhydroklorid112 rbl--
Tizine Expert Xylometazoline85 rbl--
Tizin Classic Xylometazoline----
Xylen NEO Xylometazolinhydroklorid166 rbl--
Asterisk NOZ Xylometazoline hydrochloride16 rbl--
Dr. Theiss Rinotaiss Xylometazoline Hydrochloride124 rbl--
Sanorin-Xylo Xylometazoline hydrochloride32 rbl--
Tizine Xylo Bio Xylometazoline hydrochloride115 rbl--
För näsdroppar Xylometazoline51 rbl--
NaftyzinafazolinRUB 5UAH 5
Sanorin nafazolin52 rbl1 UAH
Nazin nafazolin--7 UAH
Naftyzin plus nafazolin9 rbl--
Nazorin med eukalyptusnafazolinnitrat----
Naphtizin Bufus NaphazolineRUB 25--
Lazorin tramazolin--18 dollar
Lazolvan Reno tramazolin257 rbl--
Nasisk för barn dexpanthenol, xylometazolin155 rbl28 UAH
Septanazal dexpanthenol, xylometazoline72 rbl31 UAH
Septanazal för barn dexpanthenol, xylometazolin--55 UAH
Adrianol Phenylephrine i kombination med andra läkemedel95 rbl180 UAH
Nazol Kids Phenylephrine Hydrochloride62 rbl27 UAH
Rinopront karbinoxaminmaleat, fenylefrinhydroklorid93 rbl--
Vibrocil dimethindene, fenylefrin192 rbl25 UAH
Grippocitron Rinos Xylometazoline--22 UAH
Milt dimetinden, fenylefrin--33 UAH
Eden Reno dimethinden, fenylefrin--8 UAH
Sanorin-analergin antazolin, nafazolin138 rbl38 UAH
Allergozol-DF nafazolinnitrat, difenhydraminhydroklorid----
Xymelin Xylometazoline10 gnugga53 UAH
Xymelin Extra Ipratropium Bromide, Xylometazoline182 rbl57 UAH
Nasisk dexpanthenol, xylometazolin98 rbl28 UAH
Eucazoline xylometazoline, Eucalyptus rod-shaped66 rbl20 UAH
Otrivin Extra Ipratropium bromide, xylometazolin--62 UAH
Rinomistin xylometazolin, miramistin--57 UAH
Rinex xylometazolinhydroklorid, dexpanthenol----
Otrivin Complex Ipratropium bromide monohydrat, Xylometazoline hydrochloride181 rbl--
Nazol Advance Oxymetazoline172 rbl26 UAH
Nosolin Plus kamfer, levomenthol, oxymetazolin, cineol--28 UAH
Rinofluimucilacetylcystein, tuaminoheptan201 rbl63 UAH
Fluimucilacetylcystein60 rbl20 UAH
Grippferon med loroatadin Interferon alpha-2b human rekombinant, Loratadin----
Cromo sandoz cromoglycic acid--29 UAH
Cromoglin cromoglycic acid----
Tizine Alerji Levocabastine165 rbl--
Allergodil Azelastinhydroklorid230 rbl98 UAH
Allergodil C Azelastine785 rbl--
Lorizan Loratadin--9 UAH
Bactroban mupirocin472 rbl--
Isofra framycetin263 rbl78 UAH
Framinazin framycetin sulfat----
Aqua Maris havsvatten i Adriatiska havet45 rbl3 UAH
Aqua Maris Plus Adriatiska havsvatten220 rbl101 UAH
Aqua Maris Starkt havsvatten, renat vatten160 rbl87 UAH
Delufen homeopatiska styrkor av olika ämnen--113 hry
No-salt--8 UAH
Salt natriumklorid1000 gnugga34 UAH
Humer Monodose havsvatten--10 UAH
Sinuforte cyclamen european1518 rbl223 hry
Marimer havsvatten84 rbl46 UAH
Humer 150 för barn havsvatten----
Ingen-salt fuktgivande natriumklorid--9 UAH
Nosalen natriumklorid--8 UAH
Rinolux natriumklorid--49 dollar
Septoaqua kalciumkloriddihydrat, magnesiumsulfatheptahydrat, magnesiumkloridhexahydrat, natriumbikarbonat, natriumklorid92 rbl68 hry
Fysiomer havsvatten35 rbl450 UAH
Humer 150 vuxna havsvatten--198 UAH
Aquazolin--14 UAH
Aqua spray--UAH 50
Aqua Spray Plus--UAH 50
Aqua Spray Plus D-Panthenol--UAH 50
Nazol Aqua-natriumklorid----
Sialor Silver ProteinatRUB 65300 UAH
Sialor Aqua havsvatten132 rbl--
Aqua Maris Sens havsvatten, renat vatten--131 hry
Aqua Maris Sea salt havssalt270 rbl112 UAH
Aqua Maris Normalt havsvatten, renat vatten142 rbl--
Aqua Maris Baby havsvatten, renat vatten246 rbl115 UAH
Aqua Maris Oto havsvatten--500 UAH
Aqua Maris Throat Spray Adriatiska havet med naturliga spårämnen2384 rbl--
Marimer Forte havsvatten84 rbl--
Moreal Plus dexpanthenol184 rbl300 UAH
Otrivin Baby isoton saltlösning116 rbl--
Sialor (Protargol) silverproteinat181 rbl--
Humer havsvatten1880 rbl--
Fysiomer för havsvatten----
Aflubin-Naze Lumbago äng, kvicksilverjodid, Luffa, mjölkig juice, svart senap, Euphorbia268 rbl440 UAH
Boromenthol borsyra, mentol--UAH 5
Mentol----
Pinosol alfa-tokoferol, guayazulene, pepparmynta, skotsk tall, tymol, eukalyptus129 rbl20 UAH
Cinnabsin295 rbl42 UAH
Delfinnatriumbikarbonat, havssalt, torrt roshextrakt, torr lakritsextrakt121 rbl--
Evamenol Levomenthol, eukalyptusolja48 rbl72 UAH
Euphorbium Compositum408 rbl81 UAH
Stjärnaklyftor, kamfer, kanel, Menthol, pepparmynta, eukalyptus--7 UAH
Pinovit alpha tocopherol, pepparmynta, mountain pine, tymol, eucalyptus--23 UAH
Luffel svavel, Histamin, Luffa operculate, Triallis glauca319 rbl--
Eucasept azulen, tokoferolacetat, myntolja, granolja, tymol, eukalyptusolja114 rbl--
Diarre----

Hur man hittar en billig analog av en dyr medicin ?

För att hitta en billig analog till ett läkemedel, en generisk eller en synonym rekommenderar vi för det första att uppmärksamma kompositionen, nämligen samma aktiva ingredienser och indikationer för användning. Identiska aktiva ingredienser i läkemedlet kommer att indikera att läkemedlet är synonymt med läkemedlet, farmaceutiskt ekvivalent eller farmaceutiskt alternativ. Man bör dock inte glömma de inaktiva komponenterna i liknande läkemedel, vilket kan påverka säkerheten och effektiviteten. Glöm inte läkarnas råd, självmedicinering kan skada din hälsa, så rådfråga alltid din läkare innan du använder någon medicin.

Nazonex-pris

På webbplatserna nedan hittar du priser för Nasonex och frågar om tillgänglighet på ett närliggande apotek

Nazonex instruktion

INSTRUKTION
om användningen av läkemedlet
NAZONEX

indikationer
Allergisk rinit (säsongs eller perenn) hos vuxna och barn över 12 år. Kronisk bihåleinflammation (förvärring, som en del av komplex terapi).

Kontra
Överkänslighet, infektionssjukdomar i nässlemhinnan, nyligen genomförda operationer eller nasal trauma (tills såren läkar helt), barn (upp till 12 år). Med försiktighet. Tuberkulos (aktiv eller latent), svamp, bakteriell, systemisk virusinfektion, Herpes simplex med ögonskada, långtidsbehandling av systemiska kortikosteroider, graviditet, amning.

Applicering under graviditet och amning
Efter intranasal administrering av läkemedlet i den maximala terapeutiska dosen, detekteras inte mometason i blodplasma, inte ens vid en minimal koncentration; därför kan dess effekt på fostret förväntas vara försumbar och dess potentiella reproduktionstoxicitet vara mycket låg..
På grund av det faktum att särskilda, välkontrollerade studier av läkemedlets verkan på gravida kvinnor inte bör utföras, bör Nasonex förskrivas till gravida kvinnor, mödrar, ammande eller kvinnor i fertil ålder endast om den förväntade nyttan av utnämningen motiverar den potentiella risken för fostret och nyfödda kvinnor..
Nyfödda vars mödrar använde GCS under graviditeten bör undersökas noga för att identifiera möjlig binär hypofunktion.

speciella instruktioner
Använd inte i ögonläkare. Under behandlingen är det nödvändigt att undersöka nässlemhinnan: om en bakterie- eller svampinfektion utvecklas, bör behandlingen avbrytas. Innan inhalatorn används 6-7 kalibreringsklick. Efter en paus i behandlingen i två veckor eller mer utförs en andra "kalibrering" före användning. Skaka flaskan före användning.

Sammansättning
1 dos innehåller mometasonfuroat (som monohydrat) 50 mcg;
hjälpämnen: dispergerad cellulosa BP 65 cps; glycerol; natriumcitratdihydrat; citronsyra-monohydrat; polysorbat 80; bensalkoniumklorid; fenyletylalkohol; renat vatten

Administreringssätt och dosering
För vuxna och barn över 12 år är den profylaktiska och terapeutiska dosen 2 inhalationer av 50 mcg i varje näspassage, en gång om dagen; daglig dos - 200 mcg. Vid behov kan dosen ökas till 4 inhalationer i varje näspassage; daglig dos - 400 mcg. Efter att symptomen på sjukdomen har försvunnit rekommenderas en dosminskning. Underhållsdos - 50 mcg i varje näspassage; daglig dos - 100 mcg. Vid behandling av bihåleinflammation - 2 inhalationer (100 μg) i varje näspassage 2 gånger om dagen. Barn från 3 till 12 år - 1 inhalation (50 mcg) i varje näspassage per dag. Efter den initiala "kalibreringsperioden", under de första 6-7 trycken på sprutknappen, upprättas en stereotyp typ av läkemedelsadministration, vid vilken med varje tryckning av knappen utsänds 50 μg mometason-suspension. För vuxna och barn över 12 år är den profylaktiska och terapeutiska dosen 2 inhalationer av 50 mcg i varje näspassage, en gång om dagen; daglig dos - 200 mcg. Vid behov kan dosen ökas till 4 inhalationer i varje näspassage; daglig dos - 400 mcg. Efter att symptomen på sjukdomen har försvunnit rekommenderas en dosminskning. Underhållsdos - 50 mcg i varje näspassage; daglig dos - 100 mcg. Vid behandling av bihåleinflammation - 2 inhalationer (100 μg) i varje näspassage 2 gånger om dagen. Barn från 3 till 12 år - 1 inhalation (50 mcg) i varje näspassage per dag. Efter den första "kalibreringsperioden", under de första 6-7 trycken på finfördelningsknappen, upprättas en stereotyp typ av läkemedelsleverans, vid vilken med varje tryckning av knappen utsänds 50 μg mometason-suspension..

Bieffekter
Vid behandling av säsongsbunden eller flerårig allergisk rinit.

  • näsblödningar (uppenbar eller utsläpp av blodfärgat slem eller blodproppar)
  • faryngit,
  • brännande känsla i näsan,
  • irritation i nässlemhinnan.

Nosblödningar, som regel, slutade på egen hand, var inte allvarliga; de inträffade med en frekvens som var något högre än vid användning av placebo (5%), men lika eller mindre än när man använde andra kortikosteroider för intranasal användning, som användes som aktiv kontroll (hos några av dem var förekomsten av näsblödningar upp till 15% ). Förekomsten av alla andra biverkningar var jämförbar med förekomsten med placebo.

  • näsblod,
  • huvudvärk,
  • känsla av irritation i näsan,
  • nysning.

Förekomsten av dessa biverkningar hos barn var jämförbar med förekomsten med placebo.
Vid behandling av förvärringar av bihåleinflammation (vid användning av Nasonex-spray som hjälpmedel).

Hos vuxna och ungdomar:

  • huvudvärk,
  • faryngit,
  • brännande känsla i näsan,
  • irritation i nässlemhinnan.

Nosblödningar var måttligt uttalade, deras förekomst med Nasonex var också jämförbar med förekomsten av näsblödningar med placebo (5% respektive 4%).
Mycket sällan, med intranasal användning av kortikosteroider, har det förekommit fall av perforering av nässeptum eller ökat intraokulärt tryck.

Läkemedelsinteraktioner
Kombinationsterapin med loratadin tolererades väl av patienter. Interaktionsstudier med andra läkemedel har inte genomförts.

Överdos
Symtom: med långvarig användning av kortikosteroider i höga doser, samt med samtidig användning av flera kortikosteroider, är hämning av funktionen hos hypotalam-hypofysen-binjurens system möjlig.
Behandling: på grund av låg (mindre än 0,1%) systemisk biotillgänglighet är det osannolikt att vid oavsiktlig eller avsiktlig överdos, kommer det att vara nödvändigt att vidta andra åtgärder än att övervaka patienten och sedan fortsätta behandlingen i den rekommenderade dosen.

Förvaringsförhållanden
Vid en temperatur av 2-25 ° C. (frys inte)

Hållbarhetstid
3 år.

Villkor för dispensering från apotek
Dispenseras med recept

Populära Kategorier

En Cysta I Näsan

Förlust Av Lukt